A mentális tréninget sokan ösztönösen használják, anélkül, hogy tudatában lennének annak, hogy tulajdonképpen ezt csinálja. A „mentális tréning” kifejezést Unestahl svéd pszichológus alkalmazta a 70-es években, azóta már szerte a világon elterjedt a kifejezés. Ebben a cikkben arról mesélek, hogyan szivárgtak be a versenysportolói múltam tapasztalatai a pszichológiai praxisomba is- itt éppen a Dare to Drive metodikájába.
MI A MENTÁLIS TRÉNING?
A Dare to Drive kurzusaiban mélyebben megismerkedhetsz sok egyéb módszer között a Fejben Vezetés technikájával is. Ezt a módszer a versenysportolói múltam öröksége. Amikor egy-egy versenyre készültem, nagyon fontos volt, hogy fizikailag és mentálisan is top formában legyek. Sok sportoló él az úgynevezett mentális tréning technikával, amelynek során úgy tökéletesít egy mozgássorozatot, hogy gondolati szinten hajtja azt végre általában egy speciális, relaxált állapotban.
Mire jó ez?
- Gyakorlás, a mozdulatok tökéletesítése. A tényleges fizikai mozgás kivitelezése előtt átgondoltam, hogy pontosan hogyan, milyen sorrendben fogom majd végrehajtani a mozgáselemeket, és hogyan tudom a kritikus pontokat a legjobban teljesíteni. Itt főként a mozgásminta megszilárdulása a cél, de az esetleges hibákat is lehet korrigálni. Nekem az ugró forduló rúgás volt a mumusom, megszámlálhatatlan alkalommal gyakoroltam fejben kockásra lassítva a mozdulatot, és meg is lett az eredménye.
- Az edzés támogatása. Egy idő után az edzésidő növelése egész egyszerűen nem volt kivitelezhető, hiszen túlzottan leterhelt volna, ráadásul a versenysport mellett az egyetemet sem akartam otthagyni. A fizikai edzéseken kívül így gondolatban is tudtam gyakorolni, ami fizikailag ugyan nem volt fárasztó, de a mozgáshoz szükséges ideg-izom pályák aktiválódtak, az izmokhoz majdnem ugyanúgy eljutnak az impulzusok.
- Önbizalom növelése. Egy-egy verseny előtt gondolatban tökéletesen kivitelezni az adott feladatot, újra és újra… ezzel tréningéltem magam lelkileg is arra, hogy én ezt bizony meg tudom csinálni, hiszen már számtalanszor végrehajtottam. A mozgás ekkorra már a fejembe és a testembe ivódott, rutinszerű tudássá vált, amit már csak ismételni kellett.
- Szorongás csökkentése. Gondolatban jó előre elképzeltem a helyszínt, éreztem a lábam alatt a tatamit, teljesen ráhangolódtam az engem majd ott érő különböző ingerekre. Képzeletben újra és újra elvégeztem a küzdelem előtti rituálékat. Volt, hogy konkrétan az egész folyamatot lejátszottam magamban, mint egy filmet, kiemelve azokat a mozzanatokat, amelyekre különösen figyelni akartam majd a verseny során. Ó, és persze gondolatban mindent tökéletesen hajtottam végre. Ilyen mentális felkészülés után a testem pontosan tudta, mikor, milyen helyzetben mit várok tőle, és azt is, hogyan kell azt végrehajtania.
- Rehabilitáció. Amikor egy sérülésből gyógyulgattam, és még nem voltam képes fizikailag tökéletesen kivitelezni egy mozgást, nem gyötörtem magam, nem terheltem rá a még duzzadt, fájdalmas izületre, hanem hagytam magamnak elég időt a pihenésre. Bár alapból sajnos nagyon türelmetlen ember vagyok, de így nem éreztem azt, hogy csak telik feleslegesen az értékes idő, amint a versenyig még gyakorlással tölthetnék, hanem nálam maradt a kontroll. Ha fejben is, de tudtam csiszolni a technikámat. Ráadásul így ahelyett, hogy a fájdalom miatti kényszertartás végett egy helytelen mozgás gyakorlásával rögzítettem volna egy valószínűleg hibás mozgássémát, inkább mentálisan gyakoroltam, de akkor viszont a tökéletes kivitelezést. Emellett a testem gyógyulását is elképzeltem, minden nap kisebb duzzanatot, erős, egészséges csontokat, ízületeket, gyors izmokat.
A mentális felkészülés segített a sportban, segített a tanulmányaim során a fontosabb vizsgáimnál, felvételiknél, segített kijönnöm az endometriózisból nekem és számtalan páciensemnek. Miért ne segítene akkor a félelem nélküli autóvezetés elérésében is?
Ezen a gondolatmeneten elindulva hoztam létre egy gyakorlat sorozatot, amelyből kettőt most megmutatok. Ezeket te is használhatod, ha egyelőre még tartasz a vezetéstől.
Az egyik ilyen egyszerű: minden este elalvás előtt, már az ágyadban hunyd le a szemed, és képzeld el magadat, ahogy beülsz az autóba, ahogy elindítod a motort, ahogy csekkolwd a tükröket, ahogy indexelsz, ahogy tökéletes ívben fordulsz, ahogy ügyesen beparkolsz párhuzamosan a járda mellé és a Tesco parkolóban is, ahogy szabályosan előzöl, ahogy örömmel, fülig vigyorral megérkezel az útcélodhoz. Vezess fejben, és gyakorolj be minden lehetséges forgatókönyvet, ami csak eszedbe jut. Jobb fordulás, balra fordulás, kisív, nagyív, stop tábla, előzés, autópálya…
A másik gyakorlatot már nem ágyadban fogod gyakorolni, hanem az anyós üléseken, ez a (most még) passanger princesseknek szól. Ha a párod, anyukád, a taxisofőr vezet, képzeld azt, hogy te vezetsz, és igyekezz úgy koncentrálni, úgy figyelni mindenre, mintha te lennél a vezetőülésben. Önbizalmat ad majd, amikor látod, hogy igenis észreveszed, mikor tudnál sávot váltani, időben fékeznél, amikor lelép egy szófogadatlan kutyus az útra, stb.
Találkozzunk újra a pályán! Kurzusaimat, amelyek élethelyzetedtől függően segítenek a felhőtlen, magabiztos autóvezetés élményének vissza- vagy megszerzésében ITT találod.