Mit tegyél autóbaleset esetén?

Én alapfeltételévé tenném a jogosítvány megszerzésének, hogy az emberek tanuljanak arról is, mit kell tenni autóbaleset esetén. Természetesen ez egy olyan kritikus helyzet, amire nehéz előre felkészülni, és nem tudhatjuk előre, krízishelyzetben hogyan fogunk viselkedni. De ha van egy mélyen belénk ivódott alap tudásuk, az sokszor gondolkodás nélkül is előhívható, így rengeteget segíthet a nehéz, érzelmileg is megterhelő helyzetben. Nem dughatjuk homokba a fejünket: a számok azt mutatják, hogy aki vezet, annak bizony benne van a pakliban, hogy lesz kisebb-nagyobb balesete, egy átlagos magyar autó 150.000 km-enként szenved balesetet. A mentális felkészültség bizonyos helyzetekben akár életet is menthet!

Íme egy alap lista arról, mit csinálj autóbaleset esetén.

1.Mentők

Ha megsérültél, hívd a Mentőket-et, vagy kérj meg valakit, hogy hívja fel őket. (104 Magyarországon, 112 az egységes európai segélyhívószám) Ha súlyosan megsérültél, ne mozogj, ne próbálj felkelni, várd meg a mentőket!  

2. Ellenőrizd a többi utas jólétét

Ha nem sérültél meg annyira, hogy veszélyes lenen mozognod,  nézd meg a többi utast az autóban. Ha valaki megsérült, hívja a segélyszolgálatot, vagy kérjen meg egy közelben lévőt, hogy hívjon segítséget.Ha a gerince sérülhetett, ne mozgasd, ellenkező esetben helyezd stabil oldalt fekvésbe, és ellenőrizd, hogy légutai szabadok legyenek. Ha nem lélegzik, azonnal kezdd meg az újraélesztést és folytasd azt stabil pulzus eléréséig vagy a mentők kiérkeztéig!

3. Menj biztonságos helyre

Ha teheted, menj az út szélére vagy a járdára. Ha autója biztonságosan vezethető, és ott, ahol van, veszélyt okoz, húzd az út szélére. Ellenkező esetben hagyd ott, ahol van, és menj biztonságba. 

4.Rendőrség

Függetlenül attól, hogy egy balesetet kisebb karcolásokkal megúszta az autó, agy súlyos ütközés történt, a rendőrség kihívása fontos lehet. A kiérkező rendőrök baleseti jegyzőkönyvet készítenek, és dokumentálják a helyszínt. Ha a rendőrség nem tud a baleset helyszínére kijönni- ez nagyon ritka-, akkor a legközelebbi rendőrkapitányságra lehet menni, és saját magad is feljelentést tehetsz. Amikor kárigényt nyújtasz be a biztosítódhoz, jól jön a rendőrségi jelentés másolata. 

5. Várd meg a segítséget

Kapcsold le a motort, kapcsold be a vészvillogót, és használd az jelzőtáblákat, hogy figyelmeztesd a többi járművet a lassításra, óvatosságra. 

6. Elérhetőség

Miután meggyőződtél arról, hogy te és az utasok is jól vannak, cseréljetek  kapcsolatfelvételi és biztosítási adatokat a másik vezetővel, töltsétek ki a betétlapot. A legfontosabb információk, amelyeket a járművezetőknek meg kell osztaniuk egy baleset után:

Biztosító társaság és kötvényszám

Teljes név és elérhetőség

Jogosítvány és rendszám

A jármű típusa, színe és modellje

A baleset helye

Baleseti betétlap – ha nincs, kérjetek valakitől, ha végképp nem tudtok szerezni, akkor is igyekezzetek lerajzolni, mi történt.

Igyekezz elkerülni azt, hogy belemenjetek annak megtárgyalásába, ki a hibás, sok esetben ezt nem egyszerű eldönteni és komoly feszültséget szülhet.  Szorítkozzatok a tényekre, rajzoljátok le, mi történt, készítsetek fényképeket az autókról és a helyszínről. Ez segíti majd a rendőröket és a biztosítókat, amikor megvizsgálják majd a felelősség kérdéskörét.

7. Együttműködés

Amikor kiérkeznek a rendőrök, igyekezz megszerezni az ott lévők nevét és jelvényszámát.Kérdezd meg a jelenlévő rendőröket, hol szerezheted be a baleseti jegyzőkönyv másolatát. Alaposan dokumentáljátok a balesetet úgy, hogy különböző szögekből készítetek képeket a  járművekről, bemutatva mindkét autóban keletkezett károkat. Beszéljetek a tanúkkal.Ha volt szemtanúja a balesetnek, írjd fel az ő nevét és elérhetőségét is.

8. Biztosító

Érdemes lehet felhívni a biztosítót, amíg a helyszínen tartózkodsz, vagy bejelentheted a kárigényt a biztosító mobilalkalmazásával, ha van ilyen.  Ha az autód megsérült, a biztosítód megszervezheti, hogy közvetlenül egy minősített karosszériaműhelybe vontassák el.

9. Testi és lelki regenerálódás

Egy baleset még a legtapasztaltabb vezetőt is elkeserítheti, de ezeknek a lépéseknek a követése megóvhat téged a további felesleges aggodalmaktól. Így a biztosítótársasággal való együttműködésre, valamint a lehető leggyorsabb testi – és lelki regenerálódásra koncentrálhatsz.  Figyelmedbe ajánlom a Dare To Drive képzéseit, autóbaleset után az Újra a pályán kurzus segít félelem nélkül visszatérni a volán mögé.

Minden jog fenntartva. © 2025 Arvainora.hu
hu_HUHU